Seramik işçiligi

Administrator tarafından yazıldı on .

Yeni Sayfa 3


Fayans Döşeme

İstanbul’da Fayans Ustası arıyorsanız doğru yerdesiniz. Uygun fiyatlarla fayans döşemesi yapılır. Her türlü fayans işi için bizleri arayabilirsiniz. Düşük maaliyet ve kalite arıyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Fayans işçiliği

Fayans işçiliği çok önemlidir. Kötü yapılmış bir fayans kaplama fayansları zayi ettiği gibi tekrar kırdırıp yaptırmayla sonuçlanabilir. Fayans işçiliğineverdiğimiz önem için referanslarımızı size canlı olarak göstermek isteriz.

Fayans yaptırtmadan önce ; Su tesisatının önemi

Tesisatlarınız eski demir boru ise fayans yaptırmadan önce mutlaka yenilemelisiniz.Bunun nedeni eski boruların içinde zamanla pas tortu oluşur bunlar fayans yapılırken aldıgı darbelerden dolayı küçük parcacıklar halinde dökülür, diresklerde veya bataryanın filitlelerinde birikir hem basıncı azaltır hemde borunun patlamasına neden olur . Üstüne yaptırdıgınız fayans ve seramikleride tekrar tamir ettirmek durumunda kalırsınız eger devamını bulabilirseniz..

Fayans – Seramik Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi gerekenler .

Seramik döşeyecek ustanın, işinin ehli olması, tercihen yerli seramik üreticilerinin kurslarından sertifikalı olması çok önemlidir.

Seramik döşenecek zeminin; düzgün kuru, tozsuz, yağsız, gressiz ve temiz olmasına dikkat etmesini ustanızdan ısrarla isteyiniz.

Ustanızdan seramikleri döşemeye başlamadan önce kutular üzerindeki varsa kutular içindeki bilgileri okumasını isteyiniz. Ustanızı boyut ve renk kodları hususunda dikkatli olması için uyarınız ve aynı yerleşim biriminde aynı boyut ve renk kodu taşıyan karoların kullanılmasını isteyiniz.

Kabul edilebilir derecede bir renk ton farkı seramik teknolojisinde kaçınılması mümkün olmayan bir gerçektir. Ustanızdan karoları döşemeye başlamadan önce yere sermesini, olası renk ton farklarını bütün döşenecek alana dağıtmasını isteyiniz.

Seramik karolar fabrikasyon ürünlerdir ama herşeye rağmen yine de, küçük de olsa bir boyut farkı bulunabilir. Örneğin 30×30 cm. boyutlarında bir yer karosu için artı eksi %0,5 olarak saptanmış olan boyut toleransına uygun olarak, iki karo arasında 1.5 mm.lik bir oynama söz konusu olabilir. Bunu bertaraf etmenin bir yolu vardır; düzgün bir görünüm elde edebilmek için seramik karolar en az 3 mm. derzli olarak döşenmelidir. Şantiyede yapılan boyut kontrollerinde mutlaka kumpas kullanılmalıdır. Gözle ya da şerit metreyle yapılan kontroller yanıltıcı olabilir.

Seramik yer ve duvar karolarında ilgili standartlara göre peçlik ve gönyesizlik bulunabilir. Peçlik kontrolü sırasında şantiyelerde yanlış uygulamalarla karşılaşmaktayız. Ürünlerin sırlı yüzeyleri birbiri ile öpüştürülerek peçlik kontrolü yapılamaz. Doğru yöntem, ürünleri cam veya mermer bir düzlem üzerine sırsız yüzü yani bisküvi kısmı cama gelecek şekilde yerleştirilmek ve peçligi kalınlık mastarı dediğimiz sentillerin düzlem ile karonun maksimum kavisli noktasının arasına sokmak sureti ile ölçmektir. Seramik karolardaki dikdörtgenlik metal gönye yardımıyla ölçülebilir.

Seramik karolardaki yüzey kalitesinin değerlendirilmesi seramik karoya 1 metre mesafeden 45 derece açı ile gün ışığında bakarak yapılır. Çok yakından yapılan kontrollerde sırlı yüzeydeki iğne başı tabir edilen yüzey nitelikleri de hata olarak degerlendirilmektedir ki bu doğru bir yöntem değildir. Seramik yer ve duvar karolarında 1′inci sınıf ürünlerin içinde ilgili standarda göre %5 oranında 2 kalite ürün bulunabilir. Bu nedenle ürün satın alırken bu husus göz önünde tutulmalıdır. Bu durumu bilmezseniz satıcınıza yersiz uyarılarda bulunabilirsiniz.

Herhangi bir tereddüt durumunda bayinize ve firmanıza başvurunuz.

Yapıştırma malzemesi olarak özel seramik yapıştırıcılarının kullanılması önerilir.